تبلیغات
fc barca - پرسپولیس
تاریخ : شنبه 20 فروردین 1390 | 08:51 ب.ظ | نویسنده : ali radpour
پرسپولیس زلزله
شاهین باشگاهی بود که در سال
۱۳۲۱ به دست یک معلم به نام دکتر عباس اکرامی با همکاری و همراهی گروهی از بهترین جوانان کشور که عمدتاً دانشجو بودند ، بنا نهاده شد و مفاخر بزرگی چون امیرمسعود برومند ، امیر عراقی ، شکیبی ، فاخری ، انصاری ، دکتر نادر افشار ، مرحوم پرویز دهداری ، حسینعلی کلانی ، جعفر کاشانی ، همیون بهزادی ، حمید شیرزادگان ، و ... تربیت کرده و به جامعه فوتبال یران تقدیم نمود .

شاهین دارای
۴۰۲ تیم جوان با ۶۲ شعبه در سطح کشور بود که دکتر اکرامی ین تیم را بر پیه ۳ اصل ( اخلاق ، تحصیل و علم و ورزش ) استوار ساخته بود .

شاهین در آن روزگار ، تنها دفتری بود در ورزشگاه امجدیه ( شیرودی فعلی ) که بازیکنانش برای تعلیم در آنجا گرد هم می آمدند . این باشگاه بری اولین بار آموزش فوتبال را به صورت کتابی و از روی اصول ، شروع کرد و نخستین جزوه آموزشی را که در بر گیرنده اصول ورزش فوتبال بود ، و با استفاده از منابع جهانی تهیه و تنظیم گشته بود ، جهت یادگیری در اختیار اعضای خود قرار داد .

این تیم به جهت سیستم و قدرت عجیبی که بازیکنانش در کار حمله داشتند به ندرت اجازه میداد حریفانش ( حتی بزرگترینشان ) خود را از شکست نجات دهند . لیکن بی درایتی و عدم دور اندیشی مدیران وقت باشگاه و کج سلیقگی و انفعال دستگاه ورزش وقت کشور ، دست به دست هم داد و باعث شد بدلیل پاره ی مسائل بعد از بازی ین تیم با تهرانجوان در هفته دهم ( در تاریخ
۱۶/۴/۱۳۴۶ ) این باشگاه منحل گردد .

در آن بازی ناظم گنجاپور با وارد کردن سه گل در دقیق
۶۱ ، ۶۸ و ۷۵ به درون دروازه تهران جوان این افتخار را بدست آورد که تا تمام کننده کتاب پیروزی های شاهین برای همیشه باشد .

آن روز شاهین در هفته دهم بازی ها با
۱۸ امتیاز از ۱۰ دیدار ( در آن زمان باری هر پیروزی ۲ امتیاز منظور می شد ) و ۱۹ گل زده و ۷ گل خورده در صدر و داریی با ۱۶ امتیاز در ردیف دوم قرار گرفته بود .

این بازی آخرین بازی شاهین بود در حالی که در ین فصل ،
۳ هفته از بازی هی ین تیم مقابل شهربانی ، دیهیم و تاج ( ۶ تایی ها ! ) باقی مانده بود ، ناگهان با اطلاعیه رسمی سازمان تربیت بدنی از تاریخ ۲۰/۴/۱۳۴۶ شاهین منحل گردید . پس از انحلال شاهین ، بازیکنان آن همچنان یکپارچگی خود را حفظ کردند و حدود یک سال محرومیت را با ادامه بازی ها و تمرینات خود در زمین هی خاکی ، سپری نمودند . تا این که باشگاه های مطرح آن روز در صدد جذب این جوانان بی رقیب بر آمدند و از آن جمله باشگاه پاس خواهان کاشانی ، کلانی و همیون بهزادی بود و بعضی از باشگاه های دیگر هم بقیه آنان را مدنظر قرار داده بودند لذا شاهینی ها به تکاپو افتادند تا از تفرق و پراکندگی مجموعه خود جلوگیری به عمل آورند ( از آن جمله مرحوم پرویز دهداری را می توان نام برد ) و بر آن شدند تا این مجموعه را در باشگاه پرسپولیس گردهم آورند .

و اما پرسپولیس

پرسپولیس باشگاهی بود که در سال ۱۳۴۲ بدست علی عبده بنا شده بود و در آن رشته های بولینگ ، والیبال و بسکتبال فعال بود . عبده از آمریکا به ایران آمده بود و در جامعه ورزشی آمریکا در رشته بوکس صاحب عنوان قهرمانی بود ( بابا بوکسور ! ) . عبده مدت ها اندیشه ایجاد تیم فوتبال پرسپولیس را با خود داشت و تیم فوتبالی را نیز ایجاد کرده بود که تیمی ضعیف در رده دوم باشگاه هی کشور محسوب می شد و از اعضای محبوب و ماندگار آن محمود خوردبین را می توان نام برد .

پس از انحلال شاهین با درایت امیر مسعود برومند و رایزنی های مرحوم دهداری ، چند تن از بازیکنان قبلی شاهین در ترکیب تیم دسته دومی پرسپولیس قرار گرفته و ترتیب یک مسابقه با تیم جم آبادان ( که در آن زمان تیم صاحب نامی بود ) را دادند و پس از آن تمامی اعضی شاهین به پرسپولیس پیوستند و محبوبیت شاهین بلند پرواز را به پرسپولیس هدیه نمودند .

پرسپولیس بهار خود را در آغازین روزهای سال
۱۳۴۷ با مربیگری دهداری ( کاپیتان پیشین شاهین ) و سرپرستی دکتر برومند آغاز کرد . مطابق مقررات این تیم می بایست کار خود را در فوتبال از دسته سوم و یا حداکثر از دسته دوم باشگاه ها شروع کند . اما انحلال چند تیم در این زمان باعث گردید تا به جای مسابقات لیگ یکسری مسابقات رده بندی در سطح باشگاه های پایتخت برگزار شود . در آن مسابقات ۴۴ تیم به رقابت پرداختند که ۴ تیم پرسپولیس ، تاج ، عقاب و پاس سرگروه گردیدند .

از آن پس پرسپولیس رسماً وارد مسابقات باشگاهی یران گردید . این تیم در سال ر
۱۳۴۷ قدرت نمایی کرد و تمام رقیبان را پشت سر گذاشت و به عنوان قهرمان باشگاه هی تهران ، جهت شرکت در در مسابقات آسییی تیلند عازم بانکوک گردیدند .

در سال
۱۳۴۸ کارخانه ایران ناسیونال با مدیریت خیامی ( از طرفداران تیم شاهین ) تازه تاسیس گردیده بود و تیم فوتبال ضعیفی هم داشت ، ( علی پروین هم از جمله بازیکنان این تیم بود ) در این زمان ( ۱۳۴۸ ) فکر تبلیغ محصول این شرکت ( پیکان ) با استفاده از محبوبیت تیم شاهین ، خیامی را بر آن داشت تا مذاکراتی با چند تن از شاهینیی سابق انجام داده و آنان را به تیم پیکان دعوت نماید . با رفتن آنها افراد باقی مانده نیز راهی جز پیوستن به ایشان ندیدند . لذا تمامی بازیکنان شاهین ( به جز عزیز اصلی ، دروازبان شاهین ) به پیکان مهاجرت کردند و در ین سال عنوان قهرمانی باشگاه هی ایران را از آن پیکان نمودند و در همین سال پیکان به جای تیم ملی در تورنمنت جام دوستی نیز شرکت کرده و در بین ۵ تیم مقام نخست را از آن خود کردند .
لازم به ذکر است که در این زمان پیکان در برابر پرسپولیس با تک گل علی پروین و با نتیجه یک بر صفر پرسپولیس را شکست داد .
پرسپولیس در غیاب شاهینی ها با تصاحب
۱۲ امتیاز در رده یازدهم قرار گرفتند . حضور در پیکان بیشتر از ۱ سال به طول نیانجامید و مجدداً بازیکنان در سال ۱۳۴۹ به خانه خود برگشتند و قهرمانی اولین دوره لیگ تخت جمشید در سال ۱۳۵۰ را از ان خود کردند . پرسپولیس در 5 دوره برگزاری لیگ تخت جمشید ، با کسب دو قهرمانی ( لیگ اول و سوم ) و سه نائب قهرمانی ، به عنوان پرافتخارترین باشگاه کشور شناخته شد .

با وقوع انقلاب اسلامی ، این تیم دچار بحران نفرات گردید و بازیکنانش بکلی عوض شدند و تعداد بسیار اندکی از بازیکنان قدیمی باقی ماندند . لیکن برگزاری مسابقات جام شهید اسپندی در سال
۱۳۵۸ و دیگر مسابقات ، باعث گردید تا بازیکنان مستعد و جوان کشور نگذارند این باشگاه بلند آوازه از رونق بیفتد .

باشگاه پرسپولیس در سال
۱۳۶۵ تحت پوشش بنیاد مستضعفان و جانبازان قرار گرفت که نام آن به (( آزادی )) تغییر دادند . لیکن پس از مدت زمان اندکی بنیاد از اداره این باشگاه خودداری کرد و در این زمان با توجه به موقعیت این باشگاه ، سازمان تربیت بدنی ، خود اداره آن را عهده دار گردیده و نامش را نیز به (( پیروزی )) تغییر دادند که تا کنون نیز با همین نام در میادین ورزشی حضور می یابد . البته این تیم برای هواداران پر شمار این تیم همان پرسپولیس است .

(( لازم به ذکر است که طبق لیستی که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا ارائه شد ، پرسپولیس به عنوان پرطرفدارترین تیم آسیا انتخاب شد . دالیان چین و الهلال عربستان هم در مکان های بعدی قرار گرفتند . ))

بازیکنان موفق باشگاه

بسیاری از بازیکنان نامدار فوتبال ایران از سال ۱۹۹۴ تاسال ۲۰۰۱ یا بازیکن این تیم بودند و یا توسط این تیم یه فوتبال آسیا و جهان معرفی شدند. این بازیکنان بزرگ عبارتند از:

۱- علی پروین


اما شاید نامدارترین و مشهورترین بازیکن پرسپولیس در طول تاریخ(علی پروین)باشد که بعدها در سمت مربیگری پرسپولیس را بارها قهرمان لیگ های مختلف ایران کرد.حتی تماشاگران پرسپولیس به او لقب سلطان را داده اند.
(( در مورد علی سلطان چیزی نمیگم چون یه تایپیک جداگانه میخواد ))

۲- علی دایی


پس از مصدومیت شدید او در بازی مقابل بحرین با تلاش خود و یاری باشگاه پرسپولیس از مصدومیت خلاص شد وبا بازیهای درخشان خود درلیگ ۱۳۷۵ باعث قهرمانی پرسپولیس شد و از طریق پرسپولیس به لیگ قطر و از آنجا به فوتبال بوندسلیگا در آلمان راه یافت و در آنجا به ترتیب در تیمهای آرمینابیلفلد, بایرن مونیخ, هرتابرلین بازی کرد و سپس به الشباب امارت آمد و پس از یک سل حضور در امارات به ایران آمد و در پرسپولیس و صباباتری و سایپا مشغول به بازی شد, علی دایی بعد از سالها حضور در میادین فوتبال به عرصه مربیگری روی آورد و مربیگری را از تیم سایپا شروع کرد که در اولین سال مربیگریش توانست این تیم رو قهرمان ایران کند و این دلیلی شد تا علی دایی سرمربی کنونی تیم ملی ایران لقب بگیرد، او بعد از برکناری ار تیم ملی هدایت هیچ تیمی را به عهده نگرفت و مسئولان باشگاه پرسپولیس در راستای برکنار کردن زلاتکو کرانچار در فصل 88-89 مجاب شدن که علی دایی اسطوره فوتبال ایران را جایگزین این مربی کنند و علی دایی در زمستان 89 به عنوان سرمربیگری پرسپولیس رسید و در همان فصل پرسپولیس را قهرمان جام حذفی کرد.

۳- احمدرضا عابدزاده


احمد در سال
۷۱ به تیم سپاهان اصفهان رفت و بعد در سال ۱۳۷۳ به تیم پرسپولیس تهران منتقل شد و از دوم دی ماه ۱۳۷۳ رسما به حفاظت از دروازه پرسپولیس تهران پرداخت. وی دارای ۷۸ بازی ملی و۵۲ گل خورده می‌باشد که از این جهت یک رکورد جالب توجه‌است. وی در بازی‌های مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه یکی از ارکان موفقیت تیم ملی فوتبال ایران در راه صعود به جام جهانی بود. اوج شهرت احمد رضا در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن اتفاق افتاد که با وجود آسیب دیدگی از ناحیه ی انگشتان دست، با مهار ۳ پنالتی در فینال مسابقات در برابر کره شمالی ایران را به قهرمانی آسیا رساند, احمد هم اکنون مربی دروازبانان پرسپولیس را عهده دار هست، احمدرضا پس از حضو دایی در راس هدایت پرسپولیس به علت اختلافاتی که داشتند دلیلی شد تا عقاب آسیا با باشگاه مشکل بخورد و راهی تیم استیل آذین شود.

۴- کریم باقری


یکی از متعصب ترین بازیکنان تیم پرسپولیس کسی نیست جزء کریم باقری که دوران موفقی در پرسپولیس داشته که از طریق این تیم به لیگ بوندسلیگا و لیگ امارات رفته و جزء اولین لژیونرهای ایران لقب گرفت, او در فصل
۸۶ - ۸۷ به عنوان بازیکن اخلاق لیگ برتر ایران لقب گرفت, کریم با درخشش خود در بازیهای لیگ هشتم و گلزنیهای پیاپی برای پرسپولیس, علی دایی سرمربی وقت تیم ملی را مجاب به دعوت کردن او به تیم ملی شد که کریم بعد از ۷ سال دوری به تیم ملی بازگشت.

۵
- خداداد عزیزی


درسال ۱۳۷۵ به عنوان یار کمکی به همراه پرسپولیس در مسابقات جام باشگاههای آسیا شرکت کرد و بازیهای درخشانی برای پرسپولیس انجام داد و باعث صعود پرسپولیس به مرحله نیمه نهائی شد او که در مرحله اول جام ملتهای ۱۹۹۶ در ترکیب تیم ملی نبود با این بازیهای درخشانش به تیم ملی دعوت شد.

۶- مهدی مهدوی‌کیا


او درسن ۱۶ سالگی به عضویت پرسپولیس در آمد و جوان ترین بازیکن تاریخ فوتبال پرسپولیس شد, او تا سال
۱۳۷۷ در پرسپولیس بازی کرد و بعد به بوندسلیگا رفت و مورد توجه تیم بوخوم قرار گرفت و بعداز یکسال به تیم هامبورگ پیوست, مهدی آقدر خوش درخشید که هواداران هامبورگ به او لقب موشک ایرانی را دادند, مهدی بعد از ۹ سال حضور در هامبورگ به علت اختلافاتی که با مربی تیم داشت به آینتراخت فرانکفورت رفت و در حال حاضر هم در این تیم بازی می کند، مهدی پس از سالها دوری از فوتبال ایران سرانجام در نیم فصل 88-89 به تیم تهرانی استیل آذین پیوست.

۷- علی کریمی


علی پروین او را از لیگ منطقه‌ای به باشگاه پرسپولیس آورد و در اولین دقایق ورود خود در لیگ آزادگان برای پرسپولیس هنرنمایی کرد و گل زد. و در اولین روزهای حضورش در پرسپولیس به تیم ملی دعوت شد. او بعد از پرسپولیس به لیگ امارات رفت و در تیم الاهلی امارات مشغول بازی شد و پس چند سال حضورش در این تیم نظر کادر فنی تیم بایرن مونیخ آلمان به خود جلب کرد که پس از تست در این تیم با مبلغی کلان راهی آلمان شد. او در این تیم دوران خوبی را سپری نکرد که در نهایت منجر به جدایی او از این تیم و ثبت قراردادی بالغ بر
۴.۵ میلیارد تومان راهی تیم السلیسه قطر شد که در این تیم با مسئولان به مشکل خورد و پس از جدایی از این تیم در شهریور ماه سال ۱۳۸۷ به خانه شروع خود یعنی پرسپولیس بازگشت، علی هم پس از حل نشدن مشکلاتش با عباس انصارفرد سرانجام از خانه خود به باشگاه استیل آذین پیوستوافتخارات باشگاه

پرسپولیس تهران پرافتخارترین تیم باشگاهی فوتبال در ایران است. تعدادی از افتخارات کسب شده توسط این تیم در ذیل آمده‌است:[۳]
خداد عزیزی که در آن زمان عضو باشگاه بهمن سابق بود ولی توسط پرسپولیس به فوتبال آسیا معرفی شد.
پرسپولیس تنها تیم فوتبال در آسیا است که سه مرد سال فوتبال آسیا (علی دایی، مهدی مهدوی‌کیا، علی کریمی) رامعرفی کرده‌است.
تنها تیمی که در لیگهای ایران توانسته یک فصل را بدون شکست پشت سر بگذارد.

مقام‌های قهرمانی و نایب قهرمانی کسب شده توسط پرسپولیس عبارتند از:

قهرمان جام حذفی ایران ۱۳۸۹

قهرمان هفتمین دوره لیگ برتر ایران ۱۳۸
۷

نایب قهرمان جام حذفی ایران ۱۳۸۵

قهرمان اولین دوره لیگ برتر ایران ۱۳۸۱

مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۸۰

نایب قهرمان لیگ آزادگان کشور ۱۳۷۹

قهرمان لیگ آزادگان کشور ۱۳۷۸

مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۷۸

نایب قهرمان لیگ آزادگان کشور ۱۳۷۷

قهرمان لیگ آزادگان کشور ۱۳۷۷

مقام سوم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۷۵

قهرمانی لیگ آزادگان کشور ۱۳۷۵

مقام چهارم جام باشگاه‌های آسیا ۱۳۷۴

قهرمان لیگ ازادگان ۱۳۷۴

مقام چهارم لیگ آزادگان ۱۳۷۳

نایب قهرمان لیگ کشور ۱۳۷۲

نایب قهرمان سومین دوره جام در جام آسیا ۱۳۷۱

قهرمان سوپرجام تهران ۱۳۷۱

نایب قهرمان لیگ ازادگان ۱۳۷۱

قهرمان جام حذفی کشور ۷۱-۱۳۷۰

مقام سوم در لیگ ازادگان ۱۳۷۰

قهرمانی جام حذفی ایران ۱۳۷۰

نایب قهرمانی در فوتبال دسته اول تهران ۱۳۷۰

قهرمان اولین دوره جام در جام آسیا ۷۰-۱۳۶۹

قهرمانی در فوتبال دسته اول تهران ۱۳۶۹

نایب قهرمان اولین دوره لیگ آزادگان ۱۳۶۸

قهرمان باشگاه‌های دسته اول تهران ۱۳۶۸

قهرمان باشگاه‌های دسته اول تهران ۱۳۶۷

قهرمان جام حذفی ایران ۱۳۶۶

قهرمان جام حذفی تهران ۱۳۶۶

قهرمان فوتبال باشگاه‌های دسته اول تهران ۱۳۶۶

قهرمان فوتبال باشگاه‌های دسته اول تهران ۱۳۶۵

نایب قهرمان جام باشگاه‌های دسته اول تهران ۱۳۶۲

قهرمان جام باشگاه‌های تهران ۱۳۶۱

قهرمان جام حذفی تهران ۱۳۶۱

قهرمان جام وحدت ۱۳۶۰

نایب قهرمان جام حذفی تهران ۱۳۶۰

قهرمانی در لیگ دسته اول تهران ۱۳۶۰

قهرمان جام شهید اسپندی ۱۳۵۸

نایب قهرمان ششمین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۷

نایب قهرمان پنجمین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۶

نایب قهرمان چهارمین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۵

قهرمان سومین دوره لیگ تخت جمشید
۱۳۵۴

نایب قهرمان دومین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۳

قهرمان اولین دوره لیگ تخت جمشید ۱۳۵۲

نایب قهرمان جام باشگاه‌های تهران ۱۳۵۰

مقام سوم لیگ منطقه‌ای ایران ۱۳۵۰

نایب قهرمان باشگاه‌های تهران ۱۳۵۰

قهرمانی مسابقات مقدماتی جام منطقه‌ای ۱۳۵۰نایب قهرمانی جام حذفی ایران
عنوان
سال
عنوان
سال
قهرمان باشگاه های دسته اول تهران
1367
نایب قهرمانی جام حذفی ایران
1347
قهرمان باشگاه های دسته اول تهران
1368
مقام دوازدهم باشگاه های تهران
1348
نایب قهرمان اولین دوره لیگ آزادگان
1368
قهرمانی مسابقات مقدماتی جام منطقه ای
1350
قهرمانی در فوتبال دسته اول تهران
1369
نایب قهرمان باشگاه های تهران
1350
قهرمان اولین دوره جام در جام آسیا
1369-70
مقام سوم لیگ منطقه ای ایران
1350
نایب قهرمانی در فوتبال دسته اول تهران
1370
نایب قهرمان جام باشگاه های تهران
1350
قهرمانی جام حذفی ایران
1370
قهرمان اولین دوره لیگ تخت جمشید
1352
مقام سوم در لیگ ازادگان
1370
نایب قهرمان دومین دوره لیگ تخت جمشید
1353
قهرمان جام حذفی کشور
1370-71
قهرمان سومین دوره لیگ تخت جمشید
1354
نایب قهرمان لیگ ازادگان
1371
نایب قهرمان چهارمین دوره لیگ تخت جمشید
1355
قهرمان سوپرجام تهران
1371
نایب قهرمان پنجمین دوره لیگ تخت جمشید
1356
نایب قهرمان سومین دوره جام در جام آسیا
1371
نایب قهرمان ششمین دوره لیگ تخت جمشید
1357
نایب قهرمان لیگ کشور
1372
قهرمان جام شهید اسپندی
1358
مقام چهارم لیگ آزادگان
1373
قهرمانی در دسته اول تهران
1360
قهرمان لیگ ازادگان
1374
نایب قهرمان جام حذفی تهران
1360
مقام چهارم جام باشگاه های آسیا
1374
قهرمان جام وحدت
1360
قهرمانی لیگ کشور
1375
قهرمان جام حذفی تهران
1361
مقام سوم جام باشگاه های آسیا
1375
قهرمان جام باشگاه های تهران
1361
قهرمان لیگ آزادگان کشور
1377
نایب قهرمان جام باشگاه های دسته اول تهران
1362
قهرمانی جام حذفی کشور
1377
قهرمان فوتبال باشگاه های دسته اول تهران
1365
مقام سوم جام باشگاه های آسیا
1378
قهرمان فوتبال باشگاه های دسته اول تهران
1366
قهرمان لیگ آزادگان کشور
1378
قهرمان جام حذفی تهران
1366
نایب قهرمان لیگ آزادگان کشور
1379
قهرمان جام حذفی ایران
1366
قهرمان اولین دوره لیگ برتر ایران 1381
مقام سوم جام باشگاه های آسیا
1380طبقه بندی: تیم های باشگاهی، 

  • تلفن کوتاه
  • بازیچه
  • کارت شارژ همراه اول