تبلیغات
fc barca - منچستر یونایتد
تاریخ : دوشنبه 16 خرداد 1390 | 12:58 ب.ظ | نویسنده : ali radpour

باشگاه : منچستر یونایتد
رئیس باشگاه : مالكوم گلیزر
استادیوم : اولدترافورد

پیراهن : قرمز و سفید و مشکی و آبی
سرمربى: سرآلكس فرگوسن

بدون تردید منچستر را باید یكى از شهرهاى بزرگ و مطرح در زمینه امكانات ورزشى در جهان قلمداد كرد. این شهر با داشتن موقعیت عالى تجارى و استادیومى زیبا مانند اولدترافورد كه در سراسر انگلستان مطرح است، همواره میزبان موفقى بوده كه آخرین بار بازى فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال (۲۰۰۳-۲۰۰۲) بین تیم هاى یوونتوس و میلان بود اما استادیوم اولدترافورد كه هم اكنون ۶۸ هزار نفر گنجایش دارد، عاملى بوده تا شهر منچستر همیشه در زمینه فوتبال و امكانات، زبانزد خاص و عام باشد.
با این حال نباید توفیق منچستر را از لحاظ فوتبال تنها به این استادیوم اختصاص داد و باید عواملى چون باشگاه هاى حرفه اى كه بالغ بر ۸ تیم است را به آن اضافه كرد. البته موفقیت این شهر تجارى تنها به خاطر فوتبال نیست، بلكه باید عواملى دیگر مانند انقلاب صنعتى كه براى اولین بار در این شهر روى داد و از منچستر شهرى مدرن( كاتن پولیس) ساخت را در آن سهیم كرد. از لحاظ منابع تفریحى و ورزشى ، منچستر بعد از دوران تجدد تقریباً به شهرى كامل بدل شده است. در حال حاضر ( قرن ۲۱) با كاملتر شدن این مجموعه و اضافه شدن مراكز تفریحى كه در سراسر این شهر وجود دارد خود را از لحاظ توریستى بودن زبانزد خاص و عام كرده است. اكنون این شهر بیش از ۴۳ هزار صندلى در تئاترها و ۵۶ موزه و گالرى دارد كه در نوع خود بى نظیر است. به لحاظ تاریخى نیز این شهر با وجود بناهاى دوران ملكه ویكتوریا مطرح بوده و عاملى را به وجود آورده تا همگان از آن به عنوان یك شهر درجه اول یاد كنند.

جاذبه ها
تاریخ منچستر از رومن ها شروع و تا قطب اقتصادى كنونى كه بر صنعتپنبه اتكا دارد، ادامه مى یابد اما علاوه بر تاریخى بودن ، اماكن بسیار زیبایى كه در این شهر و بخصوص كسفیلد هویتیج در قسمت جنوب دینزگیت وجود دارد، در نوع خود جالب توجه است. در آنجا شاهد خرابه هایى از دژهایى كه در مركز آبراه ها قرار دارند، خواهید بود كه واقعاً قابل ستایش است اما علاوه بر این منطقه اگر كمى از كسفیلد دور شویم، به موزه علوم و صنعت كه جاذبه اى بسیار زیبا به شهر داده و شامل به تصویر كشیدن تاریخ چاپ، الكتریسیته و صنعت نساجى در دوره هاى مختلف است بر مى خوریم كه در نوع خودبى نظیر است. از جمله آثارى كه در آنجا قابل اشاره است، بدون تردید آثار نقاشى بزرگ «ال اس لاورى» است كه چشم ها را به خود خیره مى كند. علاوه بر این جذابیت ها، هتل شهر منچستر نیز كه اثر به جا مانده از دوران ملكه ویكتوریا محسوب مى شود، بنایى جالب است . این بناى زیباى دوران نئوگوتیك توسط آلفرد واترهاوس بنا شد و ساخت آن تا سال ۱۸۷۷ ادامه یافت و سبب شد صنعت شهر و مردم سختكوش بار دیگر توانمندى ها و لیاقت خود را در اروپا و حتى جهان به اوج برسانند.

مشخصات یونایتدها
اما شهرمنچستر از لحاظ تیم هاى باشگاهى نیز در سطح جهان مطرح است. با وجود باشگاه بزرگ منچستر یونایتد، این روزها همه این شهر را مى شناسند. پایه باشگاه در سال ۱۸۷۸ و به طور رسمى با نام «نیوتون هیث» متعلق به
كاركنان راه آهن بنا شد. در ابتدا این تیم با بازیكنانى كه بیشتر عضو شركت راه آهن بودند وارد میادین مسابقات شد و با كار و تلاش فراوان در سال ۱۸۹۲ به لیگ انگلستان پیوست. بعد از چند سال حضور در لیگ، سال ۱۹۰۲ این تیم ورشكست شد. با وجود این آنها ناامید نشدند و با تلاش فراوان توانستند بر مشكلات فائق آیند و امروز به یكى از تیم هاى ثروتمند و معروف جهان بدل شوند. آنها بعد از آن زمان تا سال ۱۹۴۵ با افت و خیز زیادى مواجه بودند تا اینكه در آن سال با آمدن مربى فهیمى چون «سرمت بازبى» و تحولات مثبت او به یكى از تیم هاى خوب در لیگ مبدل گردیدند و وضعیت نسبتاً مناسبى پیدا كردند. اما اگر بخواهیم به این پرسش كه چگونه منچستریونایتد به صورت تیم فعلى درآمد پاسخ دهیم، باید این نكته را باور داشته باشیم كه تیم فعلى آنها حاصل تلاش ۲۵ سال كار سخت مربیان بود. با این وجود آنها بعد از سال ۱۹۴۵ شروع به پیشرفت عجیبى كردند و حتى حادثه غم انگیز سال ۱۹۵۸ كه در آن بیشتر شاگردان مربى موفق آنها (بازبى) بر اثر سانحه هوایى كشته شدند هیچ تأثیرى در آن روند ایجاد نكرد و عاملى را به وجود آورد تا بازبى با بازماندگان آن سانحه، تیم خود را از نو بسازد و عامل قهرمانى غرورانگیز این تیم در مسابقات جام قهرمان اروپا در فصل ۱۹۶۸-۱۹۶۷ محسوب شود. این افتخارى بود كه بازبى به عنوان اولین انگلیسى موفق به انجام آن شد اما این پایان كار منچسترى ها نبود. آنها بار دیگر توانستند این افتخار را در زمان سرآلكس فرگوسن در سال ۱۹۹۹ و در یك فینال سخت و به یاد ماندنى وتقریباً غیرممكن تكرار كنند و تیمشان را صاحب سومین افتخار اروپایى نمایند. در آن زمان منچستریونایتد توانست در وقت هاى تلف شده نیمه دوم و در شرایطى كه هیچ امیدى به پیروزى نداشت، ۲ گل زیبا را به ثمر برساند كه در نوع خود بى نظیر بود. اما آنها با این كار علاوه بر اینكه موفق شدند خود را به یك افتخار بزرگ برسانند، براى فرگوسن با تجربه نیز ارزش و اعتبار تازه اى خریدند و او توانست به شهرتى هم سطح مربى موفق و اسطوره اى گذشته تیم دست یابد.

معرفى استادیوم
در حال حاضر استادیوم اولدترافورد كه معمولاً میزبان بازى هاى بزرگ بوده با گنجایش۶۸ هزار نفر یكى از بزرگترین استادیوم هاى اروپا به شمار مى آید. این مجموعه به حدى زیبا و با امكانات عالى است كه سربابى چارلتون به آن لقب « تئاتر رؤیاها» را داده است. اما جایگاه تماشاگران در این استادیوم كه در قسمت شمالى واقع شده، بزرگترین سقف بى ستون را در سراسر اروپا از آن خود كرده است. علاوه بر این جایگاه، محل هاى زیبایى چون موزه یونایتد، رستوران رد كافى ، اتاق ویژه جام ها و قسمت ادارى در این قسمت واقع شده و شكل بسیار مناسبى به آن داده است اما قسمت جنوبى این استادیوم نیز بسیار توسعه یافته و چشم ها را به خود خیره مى كند. در قسمت شرقى، فروشگاه بسیار بزرگى واقع شده و در قسمت غربى نیز كه بیشتر به استرتفورداند معروف است در سال هاى اخیر تغییرات وسیعى داده شده است.
از جمله آثارى كه در این قسمت دیده مى شود، بدون تردید مجسمه«دنیس لاو» اسطوره تیم منچستر یونایتد است كه ابهت خاصى به این استادیوم داده است.
من یوها ۱۵ بار موفق به قهرمانى در لیگ برتر شده اند كه این از ركورد لیورپول كه ۱۸ بار قهرمان شده اند ۳ مرتبه كمتر است. منچسترى ها در سال هاى ۱۹۰۸ ، ۱۹۱۱ ، ،۱۹۵۲ ۱۹۵۶ ، ۱۹۵۷ ، ۱۹۶۵ ، ،۱۹۶۷ ۱۹۹۳ ، ۱۹۹۴ ، ۱۹۹۶ ، ،۱۹۹۷ ۱۹۹۹ ، ۲۰۰۰ ، ۲۰۰۱ و ۲۰۰۳ به مقام قهرمانى لیگ برتر باشگاه هاى انگلستان دست یافته اند. افتخارات منچستریونایتد با حضور سرمت بازبى در گذشته و سرآلكس فرگوسن در حال حاضر به دست آمده است.
یكى از حوادث ناگوارى كه براى تیم منچستر رخ داد، درگذشت ۹ بازیكن این تیم در سانحه سقوط هواپیما بود كه اسكلت اصلى تیم منچستریونایتد را متلاشى كرد اما بازبى تیم را مجدداً احیا نمود. منچسترى ها در جام حذفى باشگاه هاى انگلستان هم یكى از پرافتخارترین تیم ها به شمار مى آیند به طورى كه بیشترین عنوان قهرمانى این مسابقات را در كارنامه خود دارند. سرخپوشان منچستریونایتد در سال هاى ۱۹۰۹ ، ۱۹۴۸ ، ۱۹۶۳ ، ،۱۹۷۷ ۱۹۸۳ ، ۱۹۸۵ ، ۱۹۹۰ ، ،۱۹۹۴ ۱۹۹۶ ۱۹۹۹،و ۲۰۰۴ جام قهرمانى مسابقات حذفى را به كلكسیون افتخارات خود اضافه كرده اند. شیاطین سرخ فوتبال، در مسابقات اروپایى هم از تیم هاى مدعى به شمار مى آیند. قرمز پوشان در سال هاى ۱۹۶۸ و ۱۹۹۹ لیگ اروپا را فتح كردند و در سال ۱۹۹۱ به جام برندگان جام اروپا و جام برتر اروپا دست یافتند.از اسطوره هاى این تیم مى توان به بابى چارلتون، جورج بست، پیتر اشمایكل، برایان رابسون واریك كانتونا و در رأس همه آنان سرمت بازبى و سرآلكس فرگوسن اشاره كرد. اینك هدایت تیم را سر آلكس فرگوسن اسكاتلندى بر عهده دارد كه نزدیك به ۱۵ سال در این سمت مشغول به كار است و منچستریونایتد را به یكى از بهترین تیم هاى جهان فوتبال مبدل ساخته و همواره با استفاده از بازیكنان جوان كه از تیم هاى پایه اى باشگاه انتخاب و به كار گرفته است، قهرمانى هاى زیادى را براى منچستریونایتد به ارمغان آورده است و خود را در زمره بهترین مربیان جهان قرار داده است.
سر آلکس چپمن فرگوسن متولد 31 دسامبر 1941 در گووان گلاسکو مربی فوتبال اهل اسکاتلند و بازیکن اسبق تیم ملی این کشور است که در حال حاطر مربیگری تیم فوتبال منچستر یوناینتد را بر عهده دارد.او بیش از هر مربی دیگری در فوتبال انگلیس به موفقیتهای گوناگون دست پیدا کرده است و در بیش از 1000 دیدار با قرمز پوشان منچستر یونایتد همراه بوده او با داشتن 21 سال تجربه مربیگری با یک تیم بعد از سرمت بابسی به عنوان دومین مربی که طولانی مدت عهده دار مربیگری منچستر یونایتد بوده شناخته شده است و یکی از بهترین مربیان فوتبال محسوب میشود.
وی قبل از دوران پرفروغ مربیگری اش با تیم آبردین سابقا هدایت ایست استیرلینگ شایر و سنت میران را عهده دار بوده است او مدت کوتاهی به عنوان مربی موقت تیم ملی اسکاتلند به دنبال مرگ جاک استین کار کرد و این درست قبل از آن بود که در سال 1986 به عنوان مربی منچستر یونایتد آغاز به کار کند.
در منچستر یونایتد سر آلکس به یکی از موفقترین مربیان تاریخ فوتبال انگلیس تبدیل شد و با این تیم 9 بار به قهرمانی رسید در سال 1999 اولین مربی یک تیم انگلیسی بود که توانست سه جام ،جام حذفی،لیگ و لیگ قهرمانان دست پیدا کند همچنین تنها مربی است که سه بار به طور متوالی در انگلیس در سالهای 99 تا 2001 به قهرمانی رسیده است.
یکی از نکات بارز در مدیریت فرگوسن در منچستر یونایتد این است که هیچ بازیکنی برایش مهمتر از باشگاه نیست.اصرار او بر پیروی از شیوه هایش و مدیریتش در انتخاب تاکنیک تیم تا کنون باعث جدایی بسیاری از بازیکنان شده است طی این سالهای مربیگری بزرگانی چون گردون استروکان،پل مک گرت،پل اینس،یاپ استام،دوایت یورک،دیوید بکهام،نیستلروی و...منچستر را ترک کردند.
مروری بر گذشته و زندگی خصوصی:

پدرش آلکساندر بیتون فرگوسن که در صنعت کشتی سازی کار میکرد و مادرش الیزابت هاردی بود فرگوسن به همراه همسرش کتی فرگوسن(نی هولدینگ)که در سال 1966 با یکدیگر ازدواج کردند در ویم اسلو چی شایر زندگی میکنند آنان دارای سه فرزند پسر هستند به نامهای مارک(متولد 1968)و دوقلوها(متولد 1972) درن که مربی یک تیم !است و دیگری جیسون که در یک کمپانی مشغول کار است.
دوران بازیگری

آلکس فرگوسن در گوآن بزرگ شد و در دبیرستان گوآن نیز تحصیل کرد و طرفدار تیم رنجرز بود او به عنوان آماتور کارش را با کوییز پارک و در اولین دیدارش با این تیم به عنوان یک مهاجم 16 ساله حظور داشت.او اولین بازی اش را یک کابوس میداند اما توانست یک گل در چریان شکست دو بر یک برابر اسرانرائر به ثمر برساند در حالیکه کوییز پارک یک تیم آماتوربود او همچنین در جای دیگری! نیز کار میکرد.با اینکه او 30 گل در 31 دیدارش برای کوییز پارک به ثمر رساند اما نتوانست جایگاه ثابتی در ترکیب این تیم پیدا کند . در سال 1960 به سنت جانسون پیوست با اینکه توانست به طور مداوم برای این تیم نیز گلزنی کند اما هنوز قادر نبود جایگاهی در ترکیب ثابت تیم پیدا کند و در لیست فروش قرار گرفت علیرقم اینکه وی در بین بازیکنان مورد علاقه باشگاه نبود اما عدم توانایی باشگاه در خرید یک فوروارد باعث شد تا مربی از فرگوسن در یک دیدار مقابل رنجرز استفاده کند او در یک پیروزی سورپرایز کننده هتریک کرد دانفرملاین تابستان آنده(1964)او را خرید و فرگوسن تبدیل به یک فوتبالیست حرفه ای شد.
فصل 1964.1965 دانفرملاین تبدیل به یک تیم قوی در لیگ اسکاتلند شد و به فینال جام حذفی رسید اما فرگوسن بعد از یک حظور ضعیف در دیدار لیگ مقابل سنت جانسون از دیدار فینال کنار گذاشته شد.دانفرملاین در فینال با نتیجه 3.2 مغلوب سلتیک شد و بعد از آن نیز با یک امتیاز کمتر از قهرمانی در لیگ نیز بازماند.
فصل 1965.66 فرگوسن در 51 دیدار با ئنفرملاین توانست 45 گل به ثمر برساند.
در فصل 1967 فرگوسن با 65000 پوند به رنجرز پیوست.مبلغی که تبدیل به رکوردی بین دو باشگاه اسکاتلندی شد.او به دلیل گلی که تیم در فینال جام اسکاتلند دریافت کرد مقصر شناخته شد و وی را مجبور کردند به جای بازی در تیم اصلی در تیم جوانان بازی کندبا استناد به گفته های برادرش فرگوسن از آن تجربه بسیار ناراحت و غمگین بود همچنین گفته میشود بعد از ازدواج فرگوسن با کتی که یک کاتولیک بود وی با باشگاه رنجرز درگیر شد اما بعدها فرگوسن در بیوگرافی خود آشکارا نوشته ست که رنجرز از مذهب همسر وی با اطلاع بود و دلیل رفتن او از آن باشگاه تنها به علت اشتباه گفته شده در فینال جام حذفی بود. ماه اکتبر بعدی تیم ناتینگهام فارست بخ فرگوست پیشنهاد داد اما همسرش علاقه ای به زندگی در انگلیس نداشت و به همین علت او به تیم"falkrik" پیوست او در آنجا مربی بازیکنان شد اما وقتی جان پرنتیس به عنوان مربی انتخاب شد او مسئولیتهای فرگوسن را گرفت فرگوسن نیز با عنوان درخواست برای انتقال از این تیم جواب وی را داد و به تیم آیر یونایتند پیوست جایی که دوران بازیگریش در سال 1974 و در 33 سالگی به پایان رسید
اوایل دوران مربیگری

ایست استیرلینگ شایر
در ماه ژوئن سال 1974 فرگوسن به عنوان مربی تیم ایست استیرلینگ شاید در سن 33 سالگی انتخاب شد.این کار یک کار نیمه وقت بود که هفده ای 40 پوند به وی پرداخت میشد.و در آن زمان باشگاه یک دروازه بان ثابت نیز نداشت.او خیلی زود به عنوان یک آدم جدی و منضبط شناخته شد.بعدها فوروارد باشگاه "بابی مک کالی"گفت که تا به حال از هیچ نمی ترسیده اما در حقیقت از همان ابتدا متوجه شدم فرگوسن آدمی بسیار خشک و جدی و البته ترسناک است!بازیکنانش تصمیمات تاکنیکی وی را میستودند و به همین ترتیب نتایج تیم به طور قابل توجهی پیشرفت میکرد.
ماه اکتبر بعدی تیم سنت میران برای مربیگری دعوت کرد علیرغم آنکه آنها در لیگ پایینتر ایست استلینگ شایر بودند اما باشگاه بزرگتری محسوب میشدند و فرگوسن علیرغم اینکه احساس میکرد باید با ایست استیرلینگ شایر بماند اما با مشورت با جان استین به سنت میران رفت(و ما رو هم از شر تایپ کردن کلمه ایست استیرلینگ شایر راحت کرد!!)

سنت میران

فرگوسن از سال 1975 تا 1978 مربی سنت میران بود او توانست با تغییر و تحولی چشمگیر از تیمی دسته دومیکه تماشاگرانش به سختی بیش از 1000 نفر میشدند قهرمان دسته یک در سال 1977 بسازد.او استعدادهایی مثل بیلی استارک،تونی فیتز پتریک،لکس ریچاردسن،فرانک مک گاروی،بابی رید و پیتر ویرا را کشف کرد و این در حالی بود که یک فوتبال فوق تهاجمی را به نمایش میگذاشتند.میانگین سنی این تیم قهرمان در آن زمان تنها 19 سال بود و کاپیتان تیم تونی فیتز تنها 20 سال سن داشت.
سنت میران تنها باشگاهی بود که فرگوسن را کنار گذاشت او این کار تیم را یک اشتباه میدانست اما دیگر فرصتی برای طرح اعتراض پیدا نکرد با استناد به مقاله بیلی آدامز در Sunday herald چاپ شده در 30 می 1999 موضوع رسمی بدین صورت بوده است که فرگوسن به دلایل مختلف کنار گذاشته شد از جمله پرداخت دستمزدهایی خارج از قوانین باشگاه و در نهایت تیم برآن شد که فرگوسن را کنار بگذارد.

مربی گری در آبردین:

فرگوسن در ماه ژوئن 1978 به عنوان مربی به آبردین پیوست او جایگزین بیلی مک نیل که تنها یک فصل در آنجا کار کرد شد علیرغم اینکه آبردین خود یکی از بزرگترین باشگاههای اسکاتلند بود اما از سال 1955 نتوانسته بود حتی یک بار قهرمان لیگ اسکاتلند شود.تیم بسیار عالی بازی میکرد و حتی از ماه دسامبر گذشته بدون شکست بود و فصل قبل توانسته بود به عنوان نایب قهرمانی دست پیدا کند فرگوسن حالا 4 سال مربی بود اما هنوز از خیلی از بازیکنان تیم سن بیشتری نداشت و گاهی با عدم احترام از سوی بعضی از بازیکنان سن بالای تیم از جمبه "جوهارپر"روبرو میشد.فصل خیلی خوب پیش نرفت آبردین به نیمه نهایی جام حذفی اسکاتلند رسید اما شکست خورد و در لیگ نیز چهارم شد.
دسامبر 1979 آنان بار دیگر در فینال جام حذفی شکست خوردند فرگوسن اعلام کرددر این شکست مقصر بوده و باید تغییراتی در تیم ایجاد میکرده.


و سرانجام قهرمانی:

آبردین فصل را بسیار ضعیف شروع کرد اما در سال جدید پیشرفت قابل ملاحظه ای کردند و در لیگ آن فصل با پیروزی 5.0 در روز آخر قهرمان شدند این اولین باز بعد از 15 سال بود که قهرمانی به سلتیک یا رنجرز نمیرسید.فرگوسن بعدها گفت:"این موفقیتی بود که ما را به یکدیگر بیشتر نزدیکتر کرد من سرانجام توانستم کاری کنم که بازیکنان به من اطمینان داشته باشند.
با این حال او همچنان یک مربی با انظباط و جدی بود و بازیکنانش به وی لقب"فرگی عصبانی داده بودند.
موفقیت در اروپا
فرگوسن فصل آینده با آبردین حتی به موفقیت بزرگتری دست یافت.(1982.83).آنان موفق به حظور در دیدارهای جام برندگان اروپا شدند و سرانجام توانستند با پیروزی 2.1 مقابل رئال مادرید به قهرمانی برسند.بنابراین آبردین تبدیل به سومین تیم اسکاتلندی شد که توانسته بود به قهرمانی در یک رقابت اروپایی برسد.فرگوسن نیز معتقد بود که حالا "او کاری بزرگ در زندگی اش انجام داده
آبردین همچنین در لیگ نیز بسیار خوب ظاهر شد اما نتوانست به مقام قهرمانی دست پیدا کند ولی با پیروزی یک بر صفر مقابل رنجرز توانست جام اسکاتلند(جام حذفی) را فتح کنند اما فرگوسن از نوع بازی بازیکنانش در آن بازی راضی نبود.
بعد از شروع فصل 1983.1984 آبردین پیشرفت بیشتری کرد و تیم قهرمان لیگ اسکاتلند شد و همچنین جام حذفی اسکاتلند را بالای سر برد او در سال 1984 جایزه obe را از طرف BBC دریافت کرد و به لیست افتخاراتش افزود.
آن فصل او پیشنهادهای مربیگری از باشگاههایی مثل تاتنهام و آرسنال را دریافت کرد اما نپذیرفت.
آبردین فصل 1984.85 نیز قهرمان لیگ شد اما در فصل 1985.86 فصل بدی را پشت سر گذاشت و در لیگ در جایگاه چهارم قرار گرفت اما موفق شد دو جام دیگر اسکاتلند را بالای سر ببرد(جام لیگ اسکاتلند!و جام حذفی).
بعد از مرگ "جاک استین فرگوسن همچنین سکان هدایت تیم ملی اسکاتلند را برای آمادگی در جام جهانی 1986 برای مدت کوتاهی در دست گرفت .در آن زمان اخبار مختلفی از گوشه و کنار شنیده میشد که فرگوسن جایگزین روی آتکینسون میشود وی بعد از شروع یک فصل خوب اکنون در وضع بدی به سر میبرد علیرغم اینکه فرگوسن تابستان را نیز با باشگاه ماند اما سرانجام بعد از برکناری آتکینسون توسط یونایتد در نوامبر 1986 به منچستر یونایتد پیوست

فصل اول با یونایتد:

فرگوسن در روز 6 نوامبر 1986 به عنوان مربی در اولدترافرد آغاز به کار کرد فرگوسن از اینکه بسیاری از بازیکنان از جمله نورمن وایت ساید و برایان رابسون خیلی زیاد از مشروبات الکلی استفاده میکردند بسیار نگران بود و از وضعیت بدنی آنها رنج میبرد اما او بسیار خوب نظم و انظبات را در بازیکنان تقویت کرد و در انتهای فصل به جایگاه یازدهم صعود کردند.مادرش در اواخر سال 1986 از سرطان ریه فوت کرد
فرگوسن در فصل 1987.88 بازیکنان بزرگ زیادی از جمله استیو بروسن،ویو اندرسون،برایان مککلر و جیم لیتون را به باشگاه آورد و بازیکنان جدید به طرز چشمگیری در پیشرفت تیم تأثیر گذار بودند و با 9 امتیاز کمتر از لیورپول در جایگاه دوم قرار گرفتند.
با بازگشت مارک هیوز به باشگاه انتظار میرفت یونایتد بهتر از گذشته ظاهر میشود اما فصل 1988.89 فصل بدی برای آنان بود در لیگ یازدهم شدند و در یکچهارم نهایی جام حذفی یک بر صفر در دیدار خانگی مغلوب نانینگهام فارست شدند

اولین قهرمانی در انگلیس

در تابستان 89 یونایتد دو هافبک جدید خرید تا شانس موفقیتهایش را در فصل 1989.90 قدرت ببخشد"نیل واب"از نانینگهام فارست و"پل اینس" از وستهام یونایتد.مدافع وسط 24 ساله میدلزبرو گری پلیستر نیز با قراردادی به مبلغ 2.3 میلیون پوند به منچستر یونایتد پیوست در اولین دیدار فصل 1989.90 یونایتد توانست موفق شد مدافع عنوان قهرمانی یعنی آرسنال را 4.1 شکست دهد اما در ماه سپتامبر یونایتد شکستی سخت و تلخ 5.1 در یک دیدار خانگی مقابل منچستر سیتی را تجربه کرد
وضعیت در باقیمانده سال 1989 بهتر نشد و بسیاری از خبرنگاران و روزنامه نگران خواستار برکناری فرگی شدند.یونایتد 6 شکست و 2 تساوی را در 8 دیدار تجربه کرد و فرگوسن بعدهای از دسامبر 1989 به عنوان"تاریکترین دورانی که تحمل کرده است"یاد کرد.
در ژانویه 1990 در دور سوم جام حذفی مقابل ناتینگهام فارست قرار گرفت فارست آن زمان یکی از قویترین تیمهای انگلستان بود و همه بر این باور بودند که یونایتد در آن دیدار مغلوب و فرگوسن برکنار میشود اما منچستر در این دیدار با یک گل پیروز و به فینال رسید از این پیروزی در جام حذفی به عنوان دیداری که موقعیت شغلی فرگوسن را در اولدترافورد نجات داد یاد میشود.
به عنوان قهرمان جام حذفی یونایتد به عنوان نماینده انگلستان راهی جام برندگان اروپا شد با این حال در لیگ سیزدهم شدند!

موفقیت در اروپا اما ناکامی در لیگ:

علیرغم اینکه یونایتد در دیدارهای فصل 1990.914 پیشرفت چشمگیری داشت اما هنوز وضعیتی ثابت نداشت و در جایگاه ششم قرار گرفت آنان به فینال جام اتحادیه رسیدند اما یک بر صفر مغلوب شفیلد ونزدی شدند که مربیگری اش را رون اتکینسون بر عهده داشت که مربی سابق یونایتد بود.آنان همچنین به فینال جام برندگان اروپا رسیدند و در فینال قهرمان لیگ اسپانیا یعنی بارسلونا را شکست دادند.بعد از بازی فرگوسن در مصاحبه ای اعلام کرد منچستر یونایتد فصل آینده قهرمان لیگ برتر خواهد شد این یک پیشگویی شجاعانه بود با در نظر گرفتن این موضوع که باشگاه از سال 1967 به عنوان قهرمانی دست نیافته بود.
فصل 1991.92 با پیشبینیهای فرگوسن جلو نرفت آنان در لیگ قهرمان نشدند و قهرمانی را به لیدز یونایتد واگذار کردند این در حالی بود که منچستر یونایتد بیشتر فصل را صدرشنین بود.

فصل 1992.93 و سرانجام قهرمانی

بعد از یک شروع ضعیف در ابتدای فصل(آنان در نوامبر بین 22 تیم دهم بودند)این طور به نظر میرسید که یونایتد بار دیگر قهرمانی را از دست دهد اما فرگوسن به لیدز یونایتد 1.2 میلیون پوند پرداخت کرد تا مهاجم فرانسویشان "اریک کانتونا"را در اختیار بگیرد کانتونا با مارک هیور زوج خوب و قدرتمندی تشکیل دادند و با صدر نشین جدول شدند و به انتظار 26 ساله یونایتد پایان دادند.
فرگوسن توسط انجمن مربیان لیگ به عنوان مربی برتر سال برگزیده شده.

1993.94 کسب دو عنوان قهرمانی

فرگوسن ،روی کین هافبک 22 ساله ناتینگهام فارست را به لیست خرید اضافه کرد او با 3.75 میلیون پوند در انگلیس به عنوان جایگزینی برای برایان رابسون که دیگر به بازنشستگی اش نزدیک میشد قرار گرفت.
یونایتد این فصل از ابتدا تا انتها صدر نشین بود کانتونا با 25 گل در تمام دیدارها علیرغم اخراجش در دو دیدار به عنوان آقای گل شناخته شد.یونایتد همچنین به فینال جام اتحادیه رسید اما 3.1 مغلوب آستون ویلا به مربیگری رون آتکینسون شد.در فینال جام حذفی منچستر به پیروزی 4.0 مقابل چلسی رسید.
فرگوسن تنها یک خرید فصل انجام داد آنهم خرید دیوید می به مبلغ 1.2 میلیون پوند از بلکبرن بود.

1994.95 فصلی بدون افتخار:

برای فرگوسن این فصل،فصلی بسیار دشوار بود.کانتونا به یکی از حامیان تیم کریستال پالاس در یک دیدار توهین کرد و به نظر میرسید برای همیشه از فوتبال انگلیس اخراج شود.هشت ماه محرومیت باعث شد تا کانتونا 4 ماه آخر فصل را از دست بدهد.
او همچنین به 14 روز حبس محکوم شد اما با اعتراض تجدید نظر شد و به 120 ساعت کار خیریه تقلیل یافت.
در طرف دیگر یونایتد با جذب مهاجم نیوکاسل اندی کل با مبلغ 7 میلیون پوند رکوردی دیگر ثبت کرد و این بازیکن را با کیت گیلسپی تعویض کرد.
با این حال قهرمانی با کسب نتیجه مساوی 1.1 مقابل وستهم در آخرین روزفصل از دست یونایتد رفت و این درحالی بود که یک برد میتوانست قهرمانی را برای آنها به رمغان بیاورد.یونایتد همچنین در فینال جام حذفی با یک گل مغلوب اورتون شد.

1995.96کسب دو قهرمانی دیگر:

فرگوسن در تابستان 95 شدیدا هدف آماج انتقادات قرار گرفت زمانیکه سه نفر از بازیکنان یونایتد اجازه رفتن داده شد اما اقدامی برای خرید جایگزین انجامنگرفت.کاملا واضح بود که فرگوسن قصد دارد از تعداد بیشمار بازیکنان جوان یونایتد که همگی در آمادگی به سر میبردند استفاده کند این بازیکنان جوان عبارت بودند از گری نویل،فیل نویل،دیوید بکهام،پل اسکولز ونیکی بات که همگیشان آینده درخشانی در انتظار داشتند
وقتی یونایتد در اولین دیدار بیگ با نتیجه 3.1 مغلوب آستون شد رسانه ها شروع بع انتقاد از فرگوسن کردند آنان معتقد بودند که تیم یونایتد حاوی بازیکنان جوان و بی تجربه است کارشناس تلویزیونی "آلن هنسن"در یک برنامه تلویزیونی گفت:شما با بچه نمیتوانید قهرمان شوید.با این حال بازیکنان جوان بسیار خوب ظاهر شدند و در 5 دیدار بعدی پیروز شدند.
بازگشت کانتونا از محرومیت کمک شایانی بود اما آنان 14 امتیاز از نیوکاسل عقب بودند.با این حال یک سری نتایج خوب در اوایل سال 1996این فاصله را به حداقل رساند. و در اوایل ماه مارس یونایتد صدرنشین شد موفقیت یونایتد در رسیدن به قهرمانی فصل در روز آخر قطعی شد .آنان همچنین در فینال جام حذفی با تک گل کانتونا موفق به شکست لیورپول شدند.


1996.97 یک قهرمانی دیگر
در این سال فرگوسن به چهارمین قهرمانی منچستر در پنج سال اخیر دست یافت اما آنان رکورد 40 ساله شکست ناپذیری در خانه در اروپا را مقابل تیم ترکیه ای فنر باغچه از دست دادتد اما آنان به نیمه نهایی لیگ قهرمانان رسیدند ولی مغلوب دورتموند آلمان شدند.
در انتهای فصل کانتونا در نهایت شگفتی بازنشستگی خود را اعلام کرد

1997.98 بدون هیچ موفقیتی

فرگوسن دو خرید جدید دیگر را برای تقویت تیمش انجام داد تدی شرینگاه و هینگ برگ با اینحال فصل بدون عنوان قهرمانی به پایان رسید در حالی که آرسنال با مربیگری،مربی فرانسوی آرسن ونگر به قهرمانی در لیگ برتر دست پیدا کرد کسی که رقابتی طولانی با فرگوسن آغاز کرده بود

1998.99 سه قهرمانی

فصل 1998.99 فصل قهرمانی منچستر در لیگ برتر،جام حذفی ولیگ قهرمانان بود .در نیمه نهایی لیگ قهرمانان در دیدار مقابل یونتوس،یونایتد دو گل دریافت کرد اما با هنرنمایی روی کین که دیدار فینال را به دلیل محرومیت از دست میداد یونایتد یونتوس را 3.2 شکست داد.در نیمه نهایی جام حذفی منچستر مقابل آرسنال قرار گرفت زمانیکه روی کین از بازی اخراج شد به نظر میرسید منچستر شکست را تجربه کند چرا که ارسنال یک پنالتی در آخرین لحظات از یونایتد گرفت.
پیتر اشمایکل پنالتی را گرزفت و در وقت اضافه رایان گیگز یک گل پیروزی به یادماندنی به ثمر رساند در فینال نیز نیوکاسل را با نتیجه 2.0 با گلهای تدی شرینگهام و پل اسکولز شکست دادند.در فینال لیگ قهرمانان هم با نتیجه 2.1 پیروز شدند.
در 12 ژوئن 1999 آلکس فرگوسن به پاس زحماتش عنوان sir را دریافت کرد و تبدیل شد به
سر آلکس فرگوسن.

1999.2000 ششمین عنوان قهرمانی

منچستر یونایتد فصل 1999.2000 را با تنها سه شکست قهرمان شد در آوریل سال 2000 منچستر با خرید مهاجم هلندی رودفن نیستلروی از آیندهون با رکورد قابل توجه 18000000 پوند موافقت کرد.اما این انتقال با تاخیر مواجه شد چرا که نیستلروی در آزمایشات پزشکی رد شد و برگشت تا قوای بدنی اش را بازیابد.

2000.01 هفتمین قهرمانی

دروازه بان 29 ساله فرانسوی فابین بارتز با 7 میلیون پوند از موناکو خریداری شد تا عنوان گرانترین دروازه بان انگلیس را کسب کند .در این فصل منچستر موفق شد بار دیگر به عنوان قهرمانی لیگ برتر انگلیس دست یابد.در لیگ قهرمانان هم مغلوب بایرن مونیخ شدند منچستر بار دیگر رکورد خریدهای لیگ برتر را شکست و این بار برای خرید هافبک تهاجمی آرژانتینی "خوان سباستین ورون"28 میلیون پوند پرداخت کرد

2001.02 فصلی بدون افتخار

در ابتدای فصل فرگوسن اعلام کرد در پایان این فصل بازنشسته میشود!وهمین مسئله باعث افن شدید منچستر شد در 8 دسامبر 2001 منچستر با 11 امتیاز فاصله با صدرنشین لیورپول در جایگاه نهم قرار داشت.اما بین اواسط دسامبر تا اواخر ژانویه هشت پیروزی متوالی منچستر باعث صعود این تیم به صدر جدول شد فرگوسن نیز در فوریه 2002 موافقت کرد که قراردادش را تا سه سال دیگر تمدید کند اما در نهایت در لیگ سوم شدند.
آنان در نیمه نهایی مغلوب لورکوزن شدند این در حالی بود که رقیب فرگوسن یعنی آرسن ونگر با پیروزی یک بر صفر مقابل منچستر در آخرین دیدار لیگ به قهرمانی لیگ برتر رسید

2002.03 فصلی بدون افتخار

بار دیگر یونایتد رکورد نقل و انتقالات انگلیس را با پرداخت 30 میلیون پوند برای جذب مدافع وسط 24 ساله "ریو فردیناند"از لیدز شکستند منچستر در این سال بار دیگر به عنوان قهرمانی لیگ برتر رسید آنان هشت امتیاز ار آرسنال کمتر بودند اما یک پیشرفت فوق العاده برای یونایتد جام قهرمانی را در دستان منچستری ها قرار داد.فرگوسن از این فصل به عنوان بهترین فصل یاد میکند.

200304 فقط جام حذفی

در انتهای فصل 2003.04 منچستر برای یازدهمین بار به عنوان قهرمانی در جام حذفی رسید اما فصلی ناراحت کننده بود چرا که یونایتد در لیگ سوم شد و به دست پورتو از لیگ قهرمانان حذف شد فردیناند به دلیل عدم شرکت در تست دوپینگ 9 ماه محروم شد و 4 ماه پایانی فصل را از دست داد.خریدهای تازه مثل اریک جمباجمبا و خوزه کلبرسون چندان رضایتبخش نبود اما در نهایت یک خرید چشمگیر انجام شدخرید بازیکن 19 ساله پرتغالی "کریستیانو رونالدو".

200405 فصلی بدون هیچ افتخاری

در ابتدای فصل وین رونی و گابریل هاینزده به یونایتد پیوستند ولی در نهایت برای سومین بار در چهار فصل سوم شدند .در جام حذفی نیز در ضربات پنالتی مغلوب آرسنال شدند.

2005.06 قهرمانی در جام اتحادیه ناکامی در لیگ قهرمانان

وقتی مک نایر و شریک تجاری اش مک منوس موافقت خود را برای فروش سهام خود به تاجر بزرگ آمریکایی "مالکوم گلاتزر"اعلام کردند راه را برای گلاتزر برای در اختیار گرفتن تمام باشگاه هموار کردند.
این مسئله خشم هواداران را بر انگیخت
با این حال منچستر اقدام به خرید ادوین فن درسار از فولام و پارک جی سونگ از آیندهون کرد.
منچستر در این سال در لیگ به عنوان نایب قهرمانی رسید در حالی که چلسی با برد3.0 مقابل منچستر به قهرمانی رسید.
قهرمانی در جام اتحادیه تا حدودی دردها را التیام بخشید.این سال نیستلروی نیز باشگاه را ترک کرد و به رئال مادرید پیوست

2006.07 نهمین عنوان قهرمانی در بیستمین فصل حظور فرگوسن در منچستر

پاتریس اورا و ویدیچ با تشکیل خط دفاعی قدرتمند در کنار ریو فردیناند و گری نویل درخشیدند فرگوسن بیستمین سال حظور در منچستر را در 6 نوامبر جشن گرفت و موفق به قهرمانی در لیگ برتر شدند.تبریکهایی متعدد از بازیکنان فرگوسن هم در حال هم در گذشته همچنین از سوی رقیب قدیمی آرسن ونگر به سوی او سرازیر شد.
23 دسامبر 2006 کریستیانو رونالدو در دیداری مقابل آستون ویلا دوهزارمین گل باشگاه را زیر نظر فرگوسن به ثمر رساند.در فینال جام حذفی با گل دیدیه دروگبا منچستر،مغلوب چلسی شد و قهرمانی جام حذفی را به ابی پوشان واگذار کرد.

2007.08 دهمین قهرمانی و حظور در فینال لیگ قهرمانان

منچستر سرانجام موفق شد هارگریوز را از بایرن مونیخ خریداری کند آنان همچین بازیکن جوان پرتغالی نانی و بازیکن تاثیر گذار برزیی آندرسون را خریدند آخرین خرید تابستانی آنان هم خریر توز آرژانتینی از وستهم بود
منچستر این سال را با دو امتیاز در سه بازی شروع کرد با این حال یونایتد خود را پیدا کرد و رقابتی سخت با ارسنال و چلسی برای کسب عنوان قهرمانی آغاز کرد .
در هشت مارس یونایتد در نیمه نهایی جام حذفی توسط پورتموث از ای رقابتها حذف شد.اما منچستر توانست در رقابتی فشرده با 2 امتیاز اختلاف نسبت به چلسی و 4 امتیاز اختلاف نسبت به ارسنال دهمین قهرمانی در لیگ برتر انگلیس را به افتخاراتش بیفزاید.منچستر همچنین به فینال لیگ قهرمانان راه یافت و باید چهارشنبه برای قهرمانی در لیگ قهرمانان تلاش کند.طبقه بندی: تیم های باشگاهی، 

  • تلفن کوتاه
  • بازیچه
  • کارت شارژ همراه اول