تبلیغات
fc barca - لیورپول
تاریخ : یکشنبه 15 خرداد 1390 | 02:03 ب.ظ | نویسنده : ali radpour
                                             لیورپول

http://img.tebyan.net/big/1384/03/1791122756239161791161649732191752084387.jpg

اگر شخصی به نام جان هولدینگ نبود باشگاه فوتبال لیورپول هرگز به وجود نمی آمد.وقتی اورتون آنفیلد را بعد از درگیری بر سر اجاره آن در سال 1892 ترک کرد، رئیس باشگاه "جان هولدینگ" به همراه تعداد کمی از طرفداران و تنها 3 بازیکن تیم ماندند. او مصمم بود که فوتبال در زمین آنفیلد ادامه پیدا خواهد کرد. او باشگاه جدیدی را شکل داد، اسم آن را لیورپول گذاشت... و یک افسانه آفرید.

اگر شخصی به نام جان هولدینگ نبود باشگاه فوتبال لیورپول هرگز به وجود نمی آمد.وقتی اورتون آنفیلد را بعد از درگیری بر سر اجاره آن در سال 1892 ترک کرد، رئیس باشگاه "جان هولدینگ" به همراه تعداد کمی از طرفداران و تنها 3 بازیکن تیم ماندند. او مصمم بود که فوتبال در زمین آنفیلد ادامه پیدا خواهد کرد. او باشگاه جدیدی را شکل داد، اسم آن را لیورپول گذاشت... و یک افسانه آفرید.


حتی جان هولدینگ هم نمیتوانست پیشبینی کند که چه موفقیت هایی برای لیورپول در راه است. بعد از گذشت بیش از 100 سال هیچ باشگاه انگلیسی نتوانسته است افتخارات لیورپول را بدست آورد. 18 بار قهرمانی لیگ، 7 بار قهرمانی جام حذفی، 7 بار قهرمان جام اتحادیه، 5 قهرمانی در جام قهرمانان اروپا، 3 قهرمانی در جام یوفا و 3 بار هم قهرمان جام در جام اروپا.


در این قسمت ما به چند مورد از مهمترین لحظات تاریخ باشگاه اشاره می کنیم. این داستان باورنکردنی و غرورآفرین بزرگترین باشگاه فوتبال انگلیس است، این داستان تنها برای هواداران لیورپول جالب نیست بلکه برای تمام هواداران فوتبال در تمام دنیا زیباست.
شکل گرفتن باشگاه فوتبال لیورپول - 1892


تاریخچه باشگاه از زمانی آغاز شد که اورتون به عنوان بزرگترین رقیب ما معرفی شد.
اولین قهرمانی لیگ - 1901


در اواسط فبریه فصل 1900 - 1901 لیورپول 8 شکست داشت و 31 گل دریافت کرده بود و قهرمانی یک رویای بزرگ به حساب می آمد. بعد از 12 بازی و 9 پیروزی و 3 تساوی،جام قهرمانی در دست ما بود.
اولین نمایش ومبلی - 1950


آرسنال آماده مقابله با لیورپول برای اولین بار در ومبلی بود. موقعیت بسیار خوبی بود تا در تاریخ باشگاه بماند اما شکست دو بر صفر باعث شد تا لیورپول باز هم برای جام حذفی انتظار بکشد.
بیل شنکلی به عنوان مربی منصوب شد - 1959


اول دسامبر 1959 روزیست که همیشه در تاریخ لیورپول باقی می ماند. در آن روز لیورپول بیل شنکلی را به عنوان مربی و جانشین تیلور معرفی کرد.
قهرمانی در جام حذفی برای اولین بار - 1965


لیورپول سلطان لیگ بود و همراه با بیل شنکلی همه چیز ممکن بود و این بار جام حذفی انگلیس و قدیمی ترین جام فوتبال برای لیورپول بود و بزرگترین افتخار برای باشگاه به حساب می آمد.
قهرمان اروپا - 1977


اگر بردن جام حذفی برای اولین بار در سال1965 بهترین و بزرگترین روز در تاریخ لیورپول بود، پس در این شکی نیست که بردن جام قهرمانان اروپا برای اولین بار در سال 1977 بهترین شب تاریخ باشگاه باشد.
حادثه بد هیسل - 1985


هرگز کسی واقعه غم انگیز ورزشگاه هیسل در 29 می 1985 را فراموش نخواهد کرد. لیورپول در فینال جام قهرمانان اروپا در مقابل یوونتوس قرار گرفته بود و شبی که می توانست یکی از بزرگترین شبهای تاریخ باشگاه شود به یکی از تلخ ترین شبها تبدیل شد.
هیلزبورو - 1989


در 15 آپریل 1989 بیش از 25000 طرفدار لیورپول به هیلزبورو رفتند تا شاهد بازی لیورپول در مرحله نیمه نهایی مقابل ناتینگهام فارست باشند. 96 نفر از آنها هیچوقت برنگشتند.
جام حذفی ، اتحادیه و یوفا - 2001


پس از پیروزی در فینال جام حذفی مقابل آرسنال و در حالی که قهرمان جام اتحادیه بودیم افتخارات سال 2001 را با پیروزی در فینال جام یوفا تکمیل کردیم.
برنده جام قهرمانان اروپا در سال 2005


در باورنکردنی ترین شب تاریخ درخشان باشگاه در حالی که نیمه اول را تیم میلان با نتیجه 3 بر صفرپیروز به رختکن رفته بود لیورپولی ها با یک بازگشت معجزه آسا برای پنجمین بار در ورزشگاه آتاتورک شهر استانبول خود را به عنوان پادشاه اروپا معرفی کردند.


شنکلی افسانه ای

یل شنکلی: پدر لیورپول مدرن. اصلاحگر بزرگ و افسانه ای تاریخ باشگاه. شخصی که پایه های امپراطوری لیورپول در دهه 1970 و 80 را پی ریخت. یکی از 2 اسطوره بزرگ تاریخ آنفیلدرود.عناوینی که اوکسب کردعبارتند از:


3 عنوان قهرمانی لیگ درسالهای 1964-1966-1973


2 عنوان قهرمانی جام حذفی درسالهای 1965 و1974


قهرمان جام یوفادر1973


3 عنوان قهرمانی چارتی شیلد( سوپرجام انگلستان) درسالهای 1964( بطورمشترک)، 1965 (بطورمشترک) و1966


نایب قهرمانی جام حذفی اروپادر1967


بیل شنکلی در9 فوریه 1913 درگلن باک پابه جهان گذاشت ودر1981 باسکته قلبی درگذشت. از1959 تا1974 مربیگری قرمزهارابرعهده داشت ودر1974 خودرابازنشسته کردوجارابه باب پیزلی داد.آنفیلد

آنفیلد ، خانه رویایی لیورپولآنفیلد یکی از ورزشگاه های فوتبال در ناحیه آنفیلد واقع در شهر لیورپول می باشد . ورزشگاه چهار ستاره آنفیلد خانه تیم لیورپل ، قهرمان 18 بار لیگ انگلستان و 5 بار جام باشگاه های اروپا است که علاوه بر بازی های لیورپول ، بعضی از بازیهای ملی انگلیس و اکثر بازی های باشگاه های معروف بریتانیا در این ورزشگاه برگزار می شود . استادیوم به خاطر جایگاه معروف کپ در ناحیه جنوب غربی زمین در انگلستان و اروپا معروف است . هواداران پرشور و دو آتشه لیورپول در این قسمت از زمین مستقر می شوند که با سرو صداها ی فراوان و سرود های مهیج و با نشاطی که می خوانند باعث ترس و اضطراب در روحیه حریفان لیورپول می شوند ، در واقع هواداران جایگاه کپ مظهر تعصب و غیرت تیم به حساب می آیند که در سخت ترین و بحرانیترین شرایط ،تیم محبوب خود را تنها نمی گذارند . آنها همواره با سرود معروف خود (هرگز تنها نخواهی رفت...) به تیم در هنگام مسابقه روحیه می دهند ...یادبود ها:

آنفیلد دارای دو دروازه ورودی است که این دروازه ها به احترام دو مربی بزرگ باشگاه ، باب پیسلی و دیگری بیل شنکلی نامگذاری شده است . باب پیسلی موفق شد لیورپول را به سه قهرمانی در جام باشگاه های اروپا و 6 قهرمانی در لیگ اول انگلستان در دو دهه 70و 80 برساند و بیل شانکلی که در دهه 50 به یکباره تیم را از بحران خارج نمود وبه اوج موفقیت در دهه 60 رساند.به روی سر در دروازه شانکلی جمله معروف هرگز تنها نخواهی رفت آورده شده که در مدخل ورودی این دروازه ، بیرون ازفروشگاه باشگاه مجسمه ای از بیل شنکلی وجود دارد و همچنین در تونلی که بازیکنان به سوی میدان می روند ، لوحی یادبود از شانکلی است که این جملات به روی آن حک شده است : « این آنفیلد است یاد آور جوانانی که برای ما بازی می کردند و نیز یاد آور موقعیتی است که آن ها برای ما فراهم ساختند» .یکی از معروفترین قسمت های آنفیلد، The Boot Room به شمار می آید به این خاطر که مربیان معروفی از جمله شنکلی ، باب پیسلی ، فاگان و دالگلیش در این اتاق مدت ها به صرف چای و بحث راجع به تیم ، نقشه کشیدن برای شکست رقبا و همچنین برنامه ریزی برای تیم می پرداختند . ضمناً لوح یادبودی برای زنده نگه داشتن خاطره کشته شدگان هیلزبورو در این مکان وجود دارد که هواداران تیم و رقیب با گذاشتن گل ، خاطرات آن واقعه تلخ را یاد آوری میکنند . در فاجعه هیلز بورو 96 نفر از هواداران لیورپول به علت ازدحام بیش از حد جمعیت کشته شدند .جایگاه معروف KOP : این جایگاه در جنوب غربی ورزشگاه قرار دارد وجایگاه پر شورترین هواداران در سراسر دنیاست .نام KOP از کوههای Spion kop واقع در آفریقای جنوبی گرفته شده است که ارتش انگلستان در آنجا تلفات سنگینی را در جنگ بوئر دوم داد به همین خاطر بسیاری از تیم های انگلیسی جایگاهی به نام kop در ورزشگاه های خود به یاد کشته شدگان آن جنگ بوجود آردند مانند بلک پول، شفیلد یونایتد، ولور همپتون و ... که از بین آنها جایگاه kop در ورزشگاه آنفیلد مشهورتر است .این جایگاه در سال ۱۹۰۶ ساخته شد . هواداران جایگاه kop حامیان اصلی باشگاه به حساب می آیند که نقش بسزایی در پیروزی های تیم به عهده دارند و نیز همواره به عنوان طرفداران باوفا ی باشگاه تلقی می شوند .این جایگاه در ابتدا می توانست در برگیرنده 30000 نفر شود اما برای امنیت تماشاگران گنجایش این جایگاه در سال 1975 ، 22000 نفر شد که در سال 1989 پس از رخ دادن فاجعه هیلز بورو تا حدی برای امنیت ورزشگاه ، ظرفیت این جایگاه باز هم کاهش پیدا کرد . در سال 1994 جایگاه kop بازسازی شد و اکنون ظرفیت رایج آن 12409 نفر می باشد.هواداران kopشعار های مهیجی را در هنگام بازی زمزمه می کنند زمانی که لیورپول به طرف آن ها بازی می کنند ، هواداران با سر دادن یک شعار قدیمی و محلی ( توپ را بچسبان به گل ) تیم را برای گلزنی تشویق می کنند .جایگاه اصلی و زمینی برای گرم کردن بازیکنان ذخیره (Main Stand / Paddock Enclosure): این جایگاه در سال 1973 بازسازی شد و کمترین تغییر را تا به امروز داشته که گنجایش آن به 12277 نفر می رسد . در این قسمت بازیکنان ذخیره دو تیم نزدیک زمین مسابقه مستقر می شوند که زمینی کوچک نیز برای گرم کردن بازیکنان ذخیره وجود دارد .

جایگاه صد سالگی ( Centenary) : این جایگاه در سال 1963 ساخته شد که قبلا به نام جایگاه جاده کملین معروف بود و گنجایش 6600 نفر را داشت . در دهه 70 نقشه باشگاه این بود که تمام خانه های اطراف جاده کملیش را بخرد و با ویران کردن آن ها این جایگاه را گسترش دهد.در سال 1981 باشگاه تقریباً تمام خانه ها در این جاده را خرید اما نقشه گسترش جایگاه دقیقاً یک دهه به تأخیر افتاد زیرا آغای جان و خانم نورا میسون حاضر به فروش خانه خود نبودند تا اینکه سرانجام در سال 1990 خانه خود را ترک گفتند و کار توسعه جایگاه شروع شد که اکنون گنجایش این جایگاه به 11762 نفر رسیده است . در این جایگاه ، مسئولان باشگاه و افراد برجسته فوتبال و نیز کارگردان تلویزیونی مستقر می شوند . جایگاه جدید در جشن صد سالگی باشگاه در سال 1992 افتتاخ شد که به همین خاطر به آن جایگاه صد سالگی(Centenary) می گویند.

جایگاه خیابان آنفیلد (Anfield Road Stand): این جایگاه در سال 1998 بازسازی شد که گنجایش 9074 نفر را دارد و شامل قسمت هواداران خارجی می شود که در طبقه پایین قرار می گیرند و تنها 2000 صندلی برای آن ها درنظر گرفته شده است . از این جایگاه ، هواداران خانگی نیز سهم می برند و تعدادی از هواداران نیز در بالای قسمت مهمان جای می گیرند .
http://up.iranblog.com/images/hcbszmajzb05i103rtnv.jpg
طبقه بندی: تیم های باشگاهی، 

  • تلفن کوتاه
  • بازیچه
  • کارت شارژ همراه اول